+90 212 238 55 35

Sosyal Medyada Biz}

Dubai Türkiye’ye büyükelçi gönderiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Abu Dabi ziyaretinde iki yıldan uzun süredir gerilen ilişkilerin düzelmesi hedefleniyor.

BAE Türkiye’ye büyükelçi gönderiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Abu Dabi ziyaretinde iki yıldan uzun süredir gerilen ilişkilerin düzelmesi hedefleniyor. Yakınlaşmanın ilk adımı olarak Birleşik Arap Emirlikleri, yaklaşık iki yıldır Ankara’ya atamadığı büyükelçisini 7 Mayıs’ta gönderiyor.

dubai-vize

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunma üzere geldiği Abu Dabi de Şeyh Zayed Camii’ni ziyaret etti. [FOTOĞRAF: AA]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilk olarak 24 Şubat’ta yapmayı planladığı ancak iki aydır ertelenen Abu Dabi ziyaretini gerçekleştiriyor. Ziyarette iki yıldan uzun süredir gerilen ilişkilerin düzelmesi hedefleniyor. İlk adım olarak, yaklaşık iki yıldır Ankara’ya büyükelçi atamayan Birleşik Arap Emirlikleri, 7 Mayıs’ta yeni büyükelçisini gönderiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed al Nahyan’ın davetine icabetle Başkent Abu Dabi’ye gelen Çavuşoğlu, ülkeden ayrılmadan önce temaslarıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

Ziyaretin Türkiye-BAE ilişkileri açısından “adeta dönüm noktası” olduğunu ve “yeni bir sayfa açtıklarını” dile getiren Çavuşoğlu, “Bundan sonraki süreçte ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için mutabık kaldık. Son derece samimi bir ortamda tüm konuları konuştuk.” ifadesini kullandı.

Son derece samimi bir ortamda ikili ilişkileri ve bölgesel konuları konuştuklarını aktaran Çavuşoğlu, “Bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle Suudi Arabistan’la beraber bölgenin istikrarı ve güvenliği için ne kadar önemli olduğunu karşılıklı vurguladık.” ifadesini kullandı.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan tarafından divanda kabul edildiklerini belirten Çavuşoğlu, görüşmeye Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum’un da katıldığını aktardı.

BAE Ankara Büyükelçisi 7 Mayıs’ta göreve başlayacak

Ziyaretin her bakımdan son derece yararlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, BAE’nin Ankara Büyükelçisinin “7 Mayıs’ta göreve başlayacağını” aktardı.

Körfez Birliği’nin 5’inci toplantısının büyük olasılıkla Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığında Riyad’da yapılacağını kaydeden Çavuşoğlu, görüşmede bu konuyu da değerlendirdiklerini belirtti. “Bu bölgenin istikrar ve güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz” diyen Çavuşoğlu, Körfez Birliği ile olan mekanizma çerçevesinde bölgesel işbirliğini daha da güçlendireceklerini söyledi.

Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkiler, Abu Dabi yönetiminin Mısır’daki askeri darbenin ardından göreve gelen yönetimi desteklemesi üzerine gerilmişti. BAE, Türkiye’nin Mısır politikasına tepki olarak Ankara Büyükelçisini geri çağırmıştı. BAE, Suudi Arabistan’la birlikte Mısır’daki darbe yönetimine en çok mali destek veren ülke durumundaydı.

Türkiye, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesine, yüzlerce göstericinin öldürülmesine ve Müslüman Kardeşler’in ‘terör örgütü’ ilan edilerek üyelerinin hapsedilmesine tepki göstermişti.

Suudi Arabistan’ın çabası

Mısır’da Sisi’nin darbeyle iktidara gelmesinden bu yana, darbe yönetimine destek veren BAE ile Sisi yönetiminin meşru olmadığını söyleyerek Mısır’la ilişkilerin seviyesini indiren Türkiye arasında gerginlik var. Körfez ülkeleri üzerinde etkili olan ve hem Mısır hem Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olan Suudi Arabistan, durumdan rahatsız.

Suudi Arabistan ile Türkiye’nin ilişkilerin gelişmesinin ardından Riyad, BAE ile Türkiye ilişkilerinin de normale dönmesi için çaba harcadı. Mısır ve Türkiye’ye ilişkilerinin normalleşmesi çağrısı yaparken eş zamanlı olarak, BAE’ye de Türkiye ile ilişkilerini düzeltmesi mesajı verdi.

Çavuşoğlu, BAE’den önce Suudi Arabistan’daydı. İki hafta önce Kahire’nin ardından Ankara’ya resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman ve Dışişleri Bakanı Cubeyir ile Riyad’da yeniden görüştü. Görüşmelerinin ardından Abu Dabi’ye geçerek BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed El Nahyan ve Silahlı Kuvvetler Başkomutan Yardımcısı Muhammed bin Zayed El Nahyan ile görüşüyor.

Hastalık gerekçesiyle 2013’te tedavi amaçlı ülkesine dönen BAE’nin Ankara Büyükelçisi, darbenin ardından Ankara’ya geri gönderilmedi. Ardından başka bir göreve atandı, Ankara büyükelçiliği boş kaldı. Yaklaşık iki yıldır BAE Ankara’ya yeni büyükelçi atamazken, Türkiye 2014 sonunda Abu Dabi’ye büyükelçi ataması yaptı.
BAE, son üç yıldır Arap Birliği gibi uluslararası örgütlerde de Türkiye aleyhine yapılan oylamaları destekledi. Ancak Riyad’ın devreye girmesinin ardından Ocak ayında Sultanahmet saldırısı için BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed El Nahyan, Çavuşoğlu’nu arayarak taziyelerini sundu.

14-15 Nisan’da İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne de BAE, yedi emirlik içinde en küçüğü olan Umm-el Kuveyn’in Emiri ve Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı tarafından temsil edildi.

3 milyar avroluk AB desteği

Bakan Çavuşoğlu, Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere Avrupa Birliği’nden (AB) gelecek 3 milyar avroluk desteğin gecikmesiyle ilgili bir soru üzerine, sorunun çözümü için AB’nin daha pragmatik çözümler üretmesi gerektiğini dile getirdi.

AB’nin bir taraftan projelere destek verirken diğer taraftan günlük ihtiyaçları karşılayacak bütçe sağlaması gerektiğini ilettiklerini belirten Çavuşoğlu, hangi alanda ne kadar para aktarılacağıyla ilgili bazı anlaşmalar sağlandığını ancak paranın aktarımının henüz gerçekleşmediğini söyledi. “Ama bu hızla gidersek, 3 milyar + 3 milyar avro harcanamaz.” diyen Çavuşoğlu, AB’nin bir an önce adım atması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, 3 milyar avroluk desteğin daha uygun şartlarda Türkiye’ye getirilmesi için AFAD ve Kızılay’ın AB nezdinden akredite edilmesi süreciyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

“Önce Belçika’da bir şube açılması gerekiyordu. Belçika, ‘hayır’ dedi. Herhalde, yabancı terörist savaşçılar konusunda gerçekleri söylediğimiz için mahcup oldular ki PKK’nın kamp açması konusunda. Gerçekten anlamsız ama o iş çözülüyor. Akredite etmelilerdir çünkü bugün Kızılayımız ve AFADımız insani yardım konusunda en saygın kuruluşlardır. Dolayısıyla AB ile akredite olması aslında AB’nin imajına katkı sağlar.”

Çavuşoğlu’nun Abu Dabi temasları

Resmi ziyaret kapsamında Abu Dabi’ye gelen Çavuşoğlu’nun temasları mevkidaşı Şeyh Abdullah Bin Zayed al Nahyan’la yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmeyle başladı.

Dışişleri Bakanlığı’nda basın kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerin ardından Abdullah Bin Zayed al Nahyan’ın Çavuşoğu’nun onuruna verdiği yemeğe geçildi.

İki bakan, Dışişleri Bakanlığından yemeğin yenileceği restorana ev sahibi Bakan Abdullah Bin Zayed al Nahyan’ın kullandığı araçla gitti. Bu hareketin, Arap Emirlikleri kültüründe yakınlık, samimiyet ve verilen değerin bir ifadesi olduğu öğrenildi. Yemeğin ardından birlikte Çavuşoğlu’nun kaldığı otele dönen iki bakan, otelin girişinde arabadan inmeden önce yaklaşık 20 dakika kadar daha baş başa sohbet etti.

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan tarafından divanda kabul edildi. Görüşmeye, Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da katıldı.

Kabulün ardından Şeyh Zayed Camisini ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Bakü’ye gitmek üzere Abu Dabi’den ayrıldı.

Kaynak: Al Jazeera, AA


Dubai Vize

1.094 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN